Новости

Зачем нам медреформа, когда есть «воля Божья»

Якщо заговорили про гроші, пропоную послухати також тих, хто має в своєму дипломі рядок, що містить слово «фінанси» або «економіка», і присвятив цій професії своє життя.

Я маю честь представляти команду тих чиновників, які «неправильно» порахували тарифи на підставі «неправильно» заробленого ВВП і «неправильно» сплачених податків.

Та жменя українських health economists, які зібрала під своїм дахом Національна служба здоров’я України, аплодує стоячи заяві про головну помилку медреформи — недостатнє її фінансування, та готова точно до гривні назвати суму недофінансування в залежності від обраного курсу реформи.

Курс на історичний бюджет обійдеться нам, платникам податків, в ті ж 72 млрд гривень, але залишить всіх спеціалізованих лікарів і їх пацієнтів в умовах, дефакто, вільних ринкових відносин, як це було до цього (тобто неформальних винагород від пацієнтів).

Я повернуся до економічних категорій – медична послуга – специфічний «товар». Попит на нього не еластичний, тобто не чутливий до зміни ціни. Якщо ви потребуватимете послугу, ви сплатите, не торгуючись.

При цьому, непрозоре ціноутворення ставить пацієнта в невигідну позицію. Комусь назвали одну ціну за операцію, комусь іншу, при чому її результат списувався на «волю Божу». З «волею Божою» НСЗУ не сперечається, проте наполягає на збереженні взаємозв’язку між витраченим ресурсом (оплатою) і результатом (лікуванням).

Читайте также — Хуже дурака только дурак с инициативой, Или реквием по медреформе

Над діючої концепцією фінансування медичних послуг ДВА РОКИ працювали економісти з Всесвітньої організації охорони здоров’я, Національного банку, «Великої четвірки», Світового банку, Гарвардської школи охорони здоров’я. Це унікальна експертиза, рухома ідеєю, щирістю і справедливістю, яку зібрав голод на зміни. Як будь-який подібний порив він чутливий до фальші.

З інших важливих новин — уряд сьогодні опублікував постанову, яка дозволить Національній службі запустити фінансування мережі для лікування пацієнтів з COVID-19.

Читайте также — Стартовал второй этап медреформы: что вам нужно знать. Интервью руководителя НСЗУ

Добавить комментарий